Impozitul pe profit în 2026: cota de 16%, calculul trimestrial și ce s-a schimbat prin OUG 8/2026
Un SRL care nu este microîntreprindere plătește în 2026 impozit pe profit de 16%, calculat pe rezultatul fiscal, nu pe încasări. Regula implicită este plata trimestrială, până pe 25 a lunii de după trimestru: pentru trimestrul III, termenul real este luni, 26 octombrie 2026, fiindcă 25 cade duminică. Anul se închide cu Declarația 101, depusă până pe 25 iunie a anului următor.
Cota nu s-a mișcat de ani de zile. S-au mișcat, în schimb, detaliile care decid cât plătești efectiv: plafonul mijloacelor fixe, amortizarea, rezervele din profitul reinvestit și termenul declarației anuale. Mai jos sunt toate, cu un calcul complet în lei.
Cine plătește impozit pe profit în 2026
Nu alegi liber între cele două regimuri. Ajungi la impozit pe profit în oricare dintre situațiile de mai jos:
- cifra de afaceri a depășit 100.000 EUR — plafonul de microîntreprindere din 2026, detaliat în ghidul microîntreprinderii. Trecerea se face din trimestrul în care ai depășit, nu de la 1 ianuarie;
- firma nu are niciun salariat și nici un contract de mandat remunerat cel puțin la nivelul salariului minim;
- firma nou-înființată nu a angajat în 90 de zile de la înregistrare. Termenul era de 30 de zile și a fost prelungit prin OUG nr. 8/2026 pentru firmele înregistrate începând cu 25 februarie 2026. După cele 90 de zile, impozitul pe profit se datorează din trimestrul următor;
- activitatea este exclusă de la regimul micro — bănci, asigurări și piață de capital, jocuri de noroc, explorare de petrol și gaze;
- situațiile financiare anuale nu au fost depuse la termen, condiție de încadrare adăugată în Codul fiscal;
- sediul permanent din România al unei firme străine, care nu poate fi microîntreprindere.
Dacă te întrebi încă ce regim ar fi mai ieftin, calculul este în comparația micro vs impozit pe profit. Aici ne ocupăm de firmele pentru care decizia s-a luat deja.
Cum ajungi de la profitul contabil la profitul impozabil
Codul fiscal (art. 19) pornește de la contabilitate și o corectează în trei direcții: scade veniturile neimpozabile, adaugă cheltuielile nedeductibile și, la final, scade pierderea fiscală de recuperat. Calculul se face cumulat de la începutul anului, nu trimestru cu trimestru.
| Pas | Ce faci | Exemple frecvente la un SRL |
|---|---|---|
| 1. Profit contabil brut | Venituri minus cheltuieli, fără cheltuiala cu impozitul pe profit | din balanță |
| 2. Scazi veniturile neimpozabile | Venituri pe care legea nu le impozitează | bonificația acordată de ANAF (neimpozabilă din 2026) |
| 3. Adaugi cheltuielile nedeductibile | Cheltuieli înregistrate, dar nerecunoscute fiscal | amenzi și penalități către stat, cheltuieli făcute în folosul asociaților, sponsorizarea |
| 4. Adaugi partea peste limită a cheltuielilor limitate | Deductibile doar până la un plafon | protocol peste 2%, 50% din cheltuielile auto la mașinile cu folosință mixtă |
| 5. Scazi pierderea fiscală din anii anteriori | Maximum 70% din profitul impozabil | pierderi din ultimii 5 ani |
| 6. Aplici 16% | Rezultă impozitul calculat | — |
| 7. Scazi creditele | Sponsorizare, credit fiscal pentru cercetare-dezvoltare | în limitele legale |
Lista completă a cheltuielilor și plafoanelor este în articolul despre cheltuielile deductibile la SRL. Două limite apar însă în aproape orice calcul, așa că merită reținute exact:
- Protocolul este deductibil în limita a 2% dintr-o bază formată din profitul contabil, la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit și chiar cheltuielile de protocol.
- Sponsorizarea nu este cheltuială deductibilă, ci credit: se scade din impozit, până la minimul dintre 0,75% din cifra de afaceri și 20% din impozitul pe profit datorat. Beneficiarul non-profit trebuie să fie înscris în Registrul entităților pentru care se acordă deduceri fiscale la data contractului.
Exemplu complet: un SRL de distribuție la 30 septembrie 2026
Datele cumulate pe primele nouă luni ale lui 2026:
- cifra de afaceri: 898.800 lei; alte venituri: bonificația de 3% primită de la ANAF pentru 2025, 1.200 lei;
- cheltuieli contabile totale: 700.000 lei, între care protocol 12.000 lei, amenzi 3.000 lei, cheltuieli cu un autoturism folosit și personal 20.000 lei și o sponsorizare către un ONG înscris în registru, 5.000 lei;
- pierdere fiscală rămasă din 2024: 40.000 lei;
- impozit pe profit deja declarat pe semestrul I: 15.000 lei.
| Linie de calcul | Lei |
|---|---|
| Profit contabil brut (900.000 − 700.000) | 200.000 |
| − Venit neimpozabil: bonificația | −1.200 |
| + Protocol nedeductibil: 12.000 − 2% × (200.000 + 12.000) = 12.000 − 4.240 | +7.760 |
| + Amenzi | +3.000 |
| + 50% din cheltuielile auto | +10.000 |
| + Sponsorizarea (tratată separat, ca credit) | +5.000 |
| Rezultat fiscal înainte de pierdere | 224.560 |
| − Pierdere recuperată (plafon 70% = 157.192, deci intră integral) | −40.000 |
| Profit impozabil cumulat | 184.560 |
| Impozit calculat: 16% | 29.530 |
| − Credit de sponsorizare: minimul dintre 5.000 (suma efectivă), 6.741 (0,75% × 898.800) și 5.906 (20% × 29.530) | −5.000 |
| Impozit datorat cumulat la 30 septembrie | 24.530 |
| − Declarat pe semestrul I | −15.000 |
| De plată pentru trimestrul III, până pe 26 octombrie 2026 | 9.530 |
Observă ce a produs, de fapt, diferența: fără ajustări, 16% din profitul contabil de 200.000 lei ar fi dat 32.000 lei. Cele trei cheltuieli limitate au împins baza în sus cu peste 20.000 lei, iar pierderea și sponsorizarea au tras impozitul înapoi în jos. Pentru o estimare rapidă de regim înainte să ajungi la acest nivel de detaliu, folosește calculatorul de impozit pe firmă.
Trimestrial sau anual cu plăți anticipate?
| Sistemul trimestrial (implicit) | Sistemul anual cu plăți anticipate | |
|---|---|---|
| Ce plătești în trimestrele I–III | impozitul calculat pe profitul cumulat | T1: 16% din profitul contabil al trimestrului; T2–T3: câte o pătrime din impozitul anului precedent, actualizată cu indicele prețurilor de consum |
| Trimestrul IV | se regularizează prin declarația anuală | plată anticipată până pe 25 decembrie |
| Regularizarea anului | D101, până pe 25 iunie a anului următor | D101, până pe 25 iunie a anului următor |
| Cine poate folosi sistemul | toți | nu firmele nou-înființate, cele cu pierdere fiscală în anul precedent și nici foștii plătitori de impozit micro — acestea rămân obligatoriu pe trimestrial |
| Cum intri sau ieși | — | opțiune la începutul anului, comunicată până pe 31 ianuarie; obligatorie cel puțin 2 ani |
Sistemul anual este util firmelor cu profit stabil sau în creștere: plățile anticipate se bazează pe anul trecut, deci plătești mai puțin în timpul anului, iar diferența o regularizezi abia în iunie. Pentru o firmă cu profit volatil, trimestrialul este mai previzibil. Plata anticipată pentru trimestrul IV 2026 are termen legal 25 decembrie, zi de Crăciun; cu 26 decembrie sâmbătă și 27 duminică, plata se face în prima zi lucrătoare, 28 decembrie 2026.
Declarația folosită pentru plățile trimestriale și anticipate este Declarația 100. Toate termenele lunii sunt adunate în calendarul fiscal pentru octombrie 2026.
Pierderea fiscală: 70% din profit, 5 ani
Pierderile fiscale stabilite începând cu anul 2024 se recuperează din profiturile impozabile din următorii 5 ani consecutivi, dar numai până la 70% din profitul impozabil al fiecărei perioade. Chiar dacă ai o pierdere mare, vei plăti impozit pe cel puțin 30% din profit.
Pierderile rămase nerecuperate la 31 decembrie 2023 au o regulă de tranziție: tot cu plafonul de 70%, dar în perioada rămasă din vechiul termen de 7 ani. Recuperarea se face în ordinea înregistrării pierderilor, la fiecare termen de plată.
Ce s-a schimbat în 2026
Majoritatea modificărilor vin din OUG nr. 8/2026 și sunt sintetizate de ANAF în materialul publicat de DGRFP Brașov pe 21 iulie 2026:
- Declarația anuală D101 are termen 25 iunie a anului următor, începând cu anul fiscal 2026. Pentru profitul din 2026, asta înseamnă 25 iunie 2027.
- Plafonul mijlocului fix a crescut la 5.000 lei (de la 2.500 lei). Activele sub prag intră direct pe cheltuieli; valoarea rămasă a celor între 2.500 și 5.000 lei existente la 31 decembrie 2025 se amortizează în continuare pe durata rămasă.
- Amortizare superaccelerată: pentru activele noi din subgrupa 2.1 (echipamente tehnologice) și 2.4, puse în funcțiune în 2026, poți amortiza până la 65% în primul an.
- Rezervele din profitul reinvestit sunt blocate 5 ani: nu le poți folosi pentru majorarea capitalului, distribuire sau acoperirea pierderilor. Dacă le distribui după cei 5 ani, 50% din valoare se impozitează. Regula se aplică și rezervelor existente la 31 decembrie 2025.
- Credit fiscal pentru cercetare-dezvoltare de 10% din cheltuielile eligibile, ca alternativă la deducerea suplimentară; partea nefolosită se compensează sau se restituie.
- Bonificația acordată de organul fiscal este venit neimpozabil — exact linia din exemplul de mai sus. Cum se acordă bonificația pentru 2025 este explicat în articolul despre bonificația de 3%.
- Impozitul minim pe cifra de afaceri, care privește doar firmele cu cifra de afaceri peste 50 de milioane EUR, a scăzut la 0,5% în 2026 prin OUG nr. 89/2025 și este eliminat de la 1 ianuarie 2027. Pentru un SRL obișnuit nu are relevanță.
Profitul reinvestit: 16% economisit, cu trei condiții
Scutirea din art. 22 rămâne în vigoare. Dacă firma pune în funcțiune echipamente tehnologice, calculatoare, case de marcat sau programe informatice, profitul investit în ele nu se impozitează, în limita impozitului calculat cumulat până în trimestrul punerii în funcțiune.
Exemplu: calculatoare și un utilaj nou, în valoare totală de 60.000 lei, puse în funcțiune în august 2026, la o firmă cu profit contabil cumulat de peste 60.000 lei la 30 septembrie. Scutirea: 60.000 × 16% = 9.600 lei mai puțin impozit pe trimestrul III.
Condițiile care se uită cel mai des:
- Activul trebuie păstrat cel puțin jumătate din durata de utilizare economică, dar nu mai mult de 5 ani. Vânzarea mai devreme înseamnă recalcularea impozitului, cu accesorii.
- Suma scutită merge în rezerve, iar din 2026 rezervele acestea stau blocate 5 ani.
- Nu se combină cu amortizarea superaccelerată. Prin excepție, în 2026, pentru subgrupa 2.1 și pentru calculatoare poți combina scutirea cu amortizarea accelerată clasică.
Termenele rămase în 2026 și primul din 2027
| Termen | Ce depui și plătești |
|---|---|
| 26 octombrie 2026 | D100: impozitul pe profit pentru trimestrul III (sistem trimestrial) sau plata anticipată pentru trimestrul III (sistem anual) |
| 28 decembrie 2026 | D100: plata anticipată pentru trimestrul IV, doar în sistemul anual |
| 25 iunie 2027 | D101: declarația anuală pe 2026 și plata diferenței — în sistemul trimestrial, trimestrul IV nu are o declarație separată, se definitivează aici |
Greșeli care costă bani
- Calculul pe trimestrul izolat. Rezultatul fiscal este cumulat de la 1 ianuarie. O pierdere în trimestrul II reduce automat impozitul din trimestrul III.
- Sponsorizarea dedusă ca cheltuială. Se adaugă înapoi la rezultatul fiscal și se scade din impozit, în limite. Dublu beneficiu nu există.
- Uitarea trecerii din micro. Firma care depășește 100.000 EUR în iulie datorează impozit pe profit pentru tot trimestrul III, cu calculul pornit de la începutul trimestrului.
De reținut
- Cota este 16%, aplicată pe rezultatul fiscal cumulat, după ajustări și pierderi.
- Trimestrul III 2026 se declară și se plătește până pe 26 octombrie 2026.
- D101 pentru anul 2026 are termen 25 iunie 2027.
- Pierderile se recuperează 5 ani, până la 70% din profit.
- 2026 aduce plafonul de 5.000 lei la mijloacele fixe, amortizarea superaccelerată de 65% și blocarea pe 5 ani a rezervelor din profitul reinvestit.
Întrebări frecvente
Pe ce se aplică 16%: pe venituri sau pe profit? Pe profitul impozabil, adică pe profitul contabil corectat fiscal. Impozitul pe venit de 1% este specific microîntreprinderilor.
Plătesc impozit pe profit dacă firma a avut pierdere? Nu, dacă rezultatul fiscal cumulat este negativ. Atenție însă: rezultatul fiscal poate ieși pozitiv chiar și la o pierdere contabilă mică, dacă ai cheltuieli nedeductibile mari.
Dividendele se plătesc din profitul de dinainte sau de după impozit? Din profitul net, după impozitul pe profit. Asociatul mai datorează 16% impozit pe dividende și, după caz, CASS. Detalii în ghidul dividendelor din SRL.
Pot trece în sistemul anual de la 1 ianuarie 2027? Da, dacă nu ești firmă nou-înființată, nu ai avut pierdere fiscală în 2026 și nu ai fost microîntreprindere. Opțiunea se comunică până pe 31 ianuarie 2027 și te obligă pentru cel puțin doi ani.
Închizi trimestrul III fără surprize
Un calcul de impozit pe profit corect se face din balanța închisă, cu fiecare cheltuială limitată verificată și cu pierderile urmărite pe ani. Echipa noastră de servicii de contabilitate pregătește D100 pentru 26 octombrie și simulează dinainte D101, ca iunie 2027 să nu aducă diferențe neplanificate.
Gratuit: Checklist înființare firmă (2026)
Pașii, actele și taxele de bază pentru SRL sau PFA — într-un PDF. Ți-l trimitem pe email.
Gata! Ghidul tău este mai jos: Descarcă PDF-ul →
A apărut o eroare. Încearcă din nou.